Czad cichy zabójca - jak zapobiegać zatruciu i pozbycia się czadu oraz jak rozpoznać czad.

 W sezonie jesienno-zimowy nieodmiennie powraca problem zatrucia czadem. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje w Polsce trecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.

Tlenek węgla potocznie jest zwany czadem to gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny, a to powoduje problemy z jego wykryciem. Powstaje wówczas gdy coś się spala, a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces, jest za mało powietrza. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to: kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe.

Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin.

W związku z tym groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami. Szczelne pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni.

W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.

Do zatruć często dochodzi w nowo wyremontowanych mieszkaniach, z nowymi piecami, nie mających indywidualnych przewodów napowietrzających i gdzie z przyczyn oszczędnościowych zlikwidowano ( zasłonięto ) przewody wentylacyjne, a okna i drzwi są zbyt szczelne. Mieszkanie doskonale szczelne " nie oddycha "; brak dostępu tlenu może doprowadzić do tragedii. Czad może powstać także podczas pożaru.

Ogólnie rzecz biorąc świadomość ludzi co do właściwej wentylacji rośnie, ale zdarzają się osoby, które nie stosują się do przyjętych przepisów, lub nie wiedzą nawet, że w ich mieszkaniu jest coś nie tak jak powinno. Przykładem niech będą tu łazienki. Kubatura łazienki z " junkersem " musi być większa niż 8 m3. Niestety jest czasem mniejsza, bo robiąc remonty zabudowują pomieszczenie, kafelkują, obniżają stropy i łazienka ma mniej niż 8m3. 

Inną sprawą są drzwi łazienkowe, które powinny mieć kratkę wentylacyjną o powierzchniach co najmniej 220cm kw. niestety bardzo często zamiast odpowiedniej kratki znajdujemy drzwi z wywierconymi otworami, które nie spełniają przepisów i są kolejnym zakorzenieniem dla mieszkańców. Kolejnym grzechem jest zatykanie kratek wentylacyjnych. 

Ma to niby chronić przed zasysaniem do wnętrza mieszkania mroźnego powietrza w zimie, a jest kolejnym przypadkiem nieodpowiedzialności i stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla mieszkańców. Te wszystkie negatywne przykłady nie są czymś powszechnym i tym możemy się pocieszać, ale nawet one mogą doprowadzić przez zbieg niekorzystnych okoliczności do wypadku lub nawet tragedii. A przecież wystarczy tylko trochę zdrowego rozsądku i stosowanie się do przepisów, by w zdrowiu i szczęśliwie przeżyć kolejną zimę.

Jak zapobiegać zatruciu ?

Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne.

Pamiętaj:

  • o okresowych corocznych kontrolach kominiarskich w naszych mieszkaniach. Przeglądy kominiarskie należy robić dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli nas nie ma w domu to możemy się umówić z kominiarzami na inny termin, można tą sprawę uzgadniać z administracją.
  • o uchylaniu okna w mieszkaniu, gdy korzystasz z jakiegokolwiek źródła ognia ( pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej).
  • o nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych.
  • przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystaj z usług wykwalifikowanej osoby.
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu, bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu.
  • często wietrzyć pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania ( kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić nawet niewielkie rozszczelenie okien.
  • rozmieścić czujniki tlenku węgla w tej części domu, w której śpi Twoja rodzina. Dla zwiększenia bezpieczeństwa dodatkowe czujniki warto umieścić w każdym pomieszczeniu.

Komentarze

Rybnik rynek

Rybnik rynek
Fanpage na temat rybnickiego rynku

Popularne posty z tego bloga

W jakim celu są budowane wieże ciśnień ?